Home Organisation/Samfund Trafik og miljø
Erhvervsudvikling, trafik og miljø    

Undersøgelser af den fysiske planlægning og erhvervsudviklingen i amter og kommuner stiller ofte krav om brug af både kvantitative og kvalitative metoder. DMA/Research har udført mange større og mindre analyser og har udviklet forskellige metodiske redskaber, der kan håndtere blandingen af "hårde facts" og borgernes holdninger. Vi kan tilbyde undersøgelser og evalueringer på følgende områder:

  • trafikmålinger
  • miljøholdninger og miljøstyring
  • tilsyn og samarbejde
  • lokal bæredygtighed
  • erhvervsudvikling
  • by- og boligpolitik
  • levevilkår i landdistrikter
  • borgerinddagelse.

DMA/Research anvender forskellige indsamlingsmetoder for at afdække disse forhold og vi kan designe undersøgelsen, så der tages hensyn til problemstillingens karakter, politiske præmisser, opdragsgivers ressourcer og behov.

I forbindelse med flere tidligere undersøgelser på det erhvervspolitiske og grønne område har DMA/Research for eksempel afholdt borgermøder i forsamlingshuse for at sikre lokal deltagelse, og vi har undersøgt samarbejdet mellem virksomheder og den tilsynsførende myndighed.

Udvalgte referencer

  • Virksomhedsundersøgelse af Århus og Viborg amters ydelser i forbindelse med miljøgodkendelser og miljøtilsyn
  • Miljø- og trafikundersøgelser i Albertslund Kommune
  • Trafikundersøgelser for Århus Sporveje, DSB, Arriva m.fl.
  • Levevilkår i landdistrikter i Århus Amt

Home Sitemap Kontakt Søg